Najnowsze

  • 19 lutego 2018
  • wyświetleń: 1908

Kolejna edycja konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne


Od 2003 roku Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy. W 2018 roku jednym z organizatorów jest również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. XVI Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

W ubiegłym roku startowało w konkursie 1021 rolników z całej Polski, w tym 38 z województwa śląskiego. We wszystkich dotychczasowych konkursach brało udział ponad 18 tys. właścicieli gospodarstw rolnych. Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród. Laureaci Konkursu otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe - w ubiegłym roku zwycięzca został uhonorowany ciągnikiem o mocy 55 KM, ufundowanym przez prezesa KRUS, Adama Sekścińskiego.

Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w Konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Realizację Konkursu wspierają samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników, producenci środków produkcji dla rolnictwa.

myśl regulaminu udział w konkursie biorą osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS. Konkurs przebiega w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Zgodnie z regulaminem Konkursu, Komisje Konkursowe, w skład których wchodzą przedstawiciele wspomnianych wcześniej instytucji zajmujących się rolnictwem dokonują w każdym gospodarstwie profesjonalnego audytu.

Sprawdza się przede wszystkim ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i pomieszczeń gospodarczych; wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony ruchomych części maszyn i urządzeń, takich jak np. pilarek tarczowych i łańcuchowych. Zwraca sie również uwagę na warunki obsługi i chowu zwierząt; stosowanie i jakość środków ochrony osobistej; rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Oceniana jest także organizacja miejsc wypoczynku i zabawy dzieci oraz dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska.

Laureat etapu wojewódzkiego reprezentuje swój region w centralnym, ogólnopolskim finale. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie, jaką jest Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AgroShow 2017 organizowana
w Bednarach.

Jak wskazuje statystyka, większość dotychczasowych uczestników posiada gospodarstwa rolne o powierzchni do 50 ha (76,1% ogółu zgłoszonych), prowadzący mieszany profil produkcji (45,9%). Przykładowo w ubiegłorocznym finale - w 2017 roku - uczestniczyły 2 gospodarstwa sadownicze; 2 z działami specjalnymi produkcji (uprawa pomidorów w szklarniach, produkcja ogrodniczo-szklarniowa); 4 z hodowlą trzody chlewnej; 3 z hodowlą bydła (2 produkcje mleka i produkcja bydła mięsnego) i 5 z produkcją roślinną.

W ostatnim konkursie, reprezentujący województwo śląskie w centralnym finale Arkadiusz Parkitny z Konieczek (gmina Panki, powiat kłobucki) zajął trzecie miejsce i otrzymał nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela. Jednocześnie wygrał w publicznym głosowaniu internautów przeprowadzonym, podobnie jak w latach ubiegłych, na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl. W Internetowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017 rolnik ze śląskiego otrzymał 25 procent głosów - głosowało na niego 12.877 głosów. Każdy głosujący mógł głosować tylko raz. Pokonał tym samym zwycięzców konkursu "Bezpiecznego Gospodarstwo Rolne" wybranych wcześniej przez fachowców i ekspertów.

Systematyczna prewencja wypadkowa, prowadzona przez instytucje rolnicze przynosi widoczne efekty - na terenie woj. śląskiego od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 33 proc. Prewencja jest jednym z kilku głównych ustawowych zadań realizowanych przez KRUS.

Ważne terminy:
  • 31 marca - upływa termin zgłaszania udziału w konkursie
  • 25 maja - zakończenie etapu regionalnego konkursu
  • czerwiec - zakończenie etapu wojewódzkiego
  • 9 - 27 lipca - wizytacja gospodarstw finałowych


Regulamin do pobrania na stronie KRUS.

new / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.