Najnowsze

  • 28 lutego 2018
  • 25 marca 2018
  • wyświetleń: 16539

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą. Dziś m.in. zdobywca Korony Ziemi

Za nami:

W ten weekend (23-25 marca) Pszczyńskie Centrum Kultury gości alpinistów, himalaistów, żeglarzy, podróżników i wielu innych ciekawych gości. W programie są także projekcje filmowe nagrodzone na festiwalu - Przegląd Filmów Górskich z Lądka Zdrój.

Leszek Cichy
W niedzielę gościem PSP będzie Leszek Cichy - pierwszy Polak, który skompletował Koronę Ziemi · fot. wikipedia.org


Pszczyńskie Spotkania z Przygodą


Pszczyńskie Spotkania z Przygodą - program:



Piątek 23.03.2018
17.20-17.40 Marcin Czosnowski
17.45-18.45 Robert Gondek
19.00 Piotr Pustelnik

Sobota 24.03.2018
Filmy
11.30-11.39 What if You Fly
11.40-12.55 Like A Wolf

13.00-13.50 Leszek Stoch
13.55-14.45 Stanisław Pisarek
14.55-15.45 Małgorzata i Jan Kiełkowscy
15.50-16.40 Monika Witkowska
16.50-17.40 Bartosz Andrzejewski
17.45-18.35 Anna Kamińska
18.45-19.35 Sebastian Kawa
19.40-20.10 Janusz Majer
20.10 Rafał Fronia

Niedziela 25.03.2018
Filmy
12.20-12.59 Mirror Wall
13.00-13.58 Sloboda pod Nakladom

14.00-14.50 Marcin Palacz
14.55-15.45 Michał Kozłowski
16.00-16.50 Bogusław Hynek
16.55-17.45 Wojciech Lewandowski
18.00 Leszek Cichy


Marcin Palacz - "Bałtyk na luzie i z wiatrem"
- żeglarz, autor 2 bałtyckich przewodników żeglarskich, licznych artykułów w "Żaglach" i w internecie. Żegluje od dzieciństwa. Trzynaście lat temu uznał, że Mazury są zbyt ciasne. Od tamtego czasu przez kilka tygodni w każdym sezonie przemierza Bałtyk własnym jachtem. Przepłynął 16 tys. mil morskich i odwiedził setki portów szwedzkich, duńskich, niemieckich oraz polskich. Propaguje bezpieczne, rodzinne żeglarstwo rekreacyjne oparte o zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, przygotowanie, a nie o formalne wymogi. Wiedzą o bałtyckiej żegludze dzieli się między innymi na prowadzonej przez siebie internetowej stronie albinvega.pl. W lutym b.r. otrzymał Nagrodę Honorową Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Z wykształcenia i zawodu jest fizykiem.

Marcin Palacz
Marcin Palacz · fot. MORiS Pszczyna


Michał Kozłowski - "Estonia - niezwykła mieszanka sowieckich pozostałości i dzikiej przyrody."
- 55 lat, szkutnik z wieloletnim doświadczeniem. Żeglarstwo to jego pasja od dzieciństwa. Posiada patent jachtowego sternika morskiego. Odbył wiele rejsów po Bałtyku odwiedzając kraje skandynawskie, oraz kraje byłego bloku wschodniego (Litwa, Łotwa, Estonia). Popłynął nawet mieczowym jachtem Sasanka 660 z Kołobrzegu do Zatoki Hanö i na Olandię. Jachtem kilowym Odys zaliczył rejs do końca Zatoki Botnickiej, do najdalej na północ wysuniętego punktu Bałtyku \miejscowość Töre\. Oprócz żeglarstwa pasjonuje się fortyfikacjami. W ostatnich rejsach udało się pogodzić obie pasje. Wiele wysp estońskich mieści się w miejscu o dużym znaczeniu strategicznym i zostały silnie ufortyfikowane. Za rejs do Estonii został wyróżniony nagrodą miesięcznika "Żagle" Rejs Roku.

Michał Kozłowski
Michał Kozłowski · fot. MORiS Pszczyna


Bartosz Andrzejewski - "Cztery pory roku w górach Polski"
(ur. 1988). Z wykształcenia jest pedagogiem. Od 2014 roku prowadzi poświęcony tematyce górskiej blog onthesummit.pl, a od 2016 jest redaktorem naczelnym serwisu portalgorski.pl. Współpracuje też z Magazynem Turystyki Górskiej "n.p.m.". Zakochał się w górach jeszcze jako dzieciak, gdy z rodzicami jeździł w Beskid Śląski. To właśnie to pasmo zainspirowało go do poznawania innych górskich regionów Polski. Autor "Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.", w której opisuje roczną wędrówkę na wszystkie "królewskie" szczyty Polski.

Bartosz Andrzejewski
Bartosz Andrzejewski · fot. MORiS Pszczyna


Robert Gondek - "Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki." Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 19 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Autor wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego poświęconego Afryce: "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili. Strony internetowe autora pokazu: http://www.szczytyafryki.pl http://www.facebook.pl/SzczytyAfryki

Realizując od 2008 roku projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki ma na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Wśród pięćdziesięciu sześciu gór do zdobycia było siedem szczytów o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. To najwyższe szczyty Tanzanii (Kilimandżaro - 5895 m n.p.m.), Kenii (Mount Kenya - 5199 m n.p.m.), Ugandy/Demokratycznej Republiki Konga (Rwenzori - 5109 m n.p.m), Rwandy (Karisimbi - 4507 m n.p.m.), Etiopii (Ras Dashen - 4543 m n.p.m.), Maroka (Jebel Toubkal - 4167 m n.p.m.) i Kamerunu (Mount Cameroon - 4040 m n.p.m.). Trekkingi na te góry stanowiły pierwszą część projektu nazwaną "Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki" zakończoną w październiku 2016 roku. Robert opowie o wyprawach na najwyższe góry w Afryce. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki.Odbędziemy spacer po kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Wybierzemy się na wielodniowy trekking w pięknych etiopskich górach Semien. Wejdziemy nocą na najwyższą górę Maroka, a w gęstej mgle zdobędziemy Mount Cameroon - najwyższy szczyt Kamerunu. Zobaczymy jak różne są góry w Afryce. Zobaczymy jak niecodzienn są góry w Afryce. Odwiedzimy goryle górskie z Rwandy, mandryle z Gabonu i szympansy w Ugandzie. Robert pokaże zdjęcia przepięknej afrykańskiej przyrody. Ptaki, słonie, mandryle, goryle. A to na pewno nie będzie wszystko. To będzie uczta dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.

Po spotkaniu zapraszamy również na stoisko, na którym będzie można nabyć książkę/album fotograficzny poświęcony Afryce autorstwa Roberta Gondka, prace fotograficzne, oryginalne koszulki oraz widokówki ze zdjęciami autora pokazu.

Robert Gondek
Robert Gondek · fot. MORiS Pszczyna


Monika Witkowska
podróżniczka (na koncie ponad 180 krajów), przy czym jej ulubione podróże to te na własną rękę, z namiotem i autostopem. Z licznych swoich pasji najwyżej stawia żeglarstwo morsko-oceaniczne (dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie) oraz góry, w tym tzw. góry wysokie (zdobyła Koronę Ziemi, w tym Mt Everest, w ubiegłym roku brała udział w wyprawie na Broad Peak, a w tym spróbuje zmierzyć się z kolejnym ośmiotysięcznikiem - Manaslu). Jeśli nie jest w podróży, to pisze książki, które po pokazie można będzie zakupić. Więcej o Monice na http://www.monikawitkowska.pl

Monika Witkowska
Monika Witkowska · fot. MORiS Pszczyna


Leszek Cichy - "Od zimowego Mount Everestu po zimowe K2"
- himalaista, bankowiec, z zawodu geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej. Wspina się od grudnia 1970 r. Wspinaczki w Tatrach, Alpach, Andach, Himalajach i innych górach wszystkich kontynentów. Jako pierwszy człowiek na świecie, razem Krzysztofem Wielickim, zdobył Mount Everest zimą. Pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Wytyczył nowe drogi na Gasherbrum II /8035 m /, Yalung Kang / 8505 m/i Aconcaguę /6962 m/. Dokonał pierwszego wejścia na Shispare /7611 m/. W Kapitule Kolosów zasiada od 2000 roku.

Leszek Cichy
Leszek Cichy · fot. MORiS Pszczyna


Anna Kamińska - "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" - rozmowa z autorką książki
Autorka bestsellerowej książki o Wandzie Rutkiewicz pt. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" (Wydawnictwo Literackie 2017) i bestsellera o ekolożce Simonie Kossak z Puszczy Białowieskiej ("Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" WL 2015). W 2017 roku wydała też reportaż o Białowieży pt. "Białowieża szeptem", nominowany do jednej z nagród literackich. Przygodą jest dla niej rozmowa, opowieść i książka. Ma na swoim koncie także książkę, podejmującą tematykę adopcji pt. "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" (WL 2010 r.), która jest lekturą, wpisaną na listę książek, polecanych w ośrodkach adopcyjnych w Polsce, osobom, które starają się o adopcję dziecka. Kiedy nie pisała książek pracowała jako wydawca, scenarzysta i researcher przy produkcjach telewizyjnych. Ma podstawowe wykształcenie muzyczne, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli.

Anna Kamińska
Anna Kamińska · fot. MORiS Pszczyna


Małgorzata i Jan Kiełkowscy
-autorzy "Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu", przewodników alpinistycznych po Himalajach i Karakorum, książek o tematyce górskiej. Są posiadaczami jednego z największych na świecie górskich księgozbiorów. Doświadczeni alpiniści, posiadający na koncie wiele wypraw w góry wysokie, wiele pierwszych zimowych przejść w Tatrach i innych górach świata (m. in. w Hindukusz, Himalaje, Andy, Kaukaz)

Małgorzata i Jan Kiełkowscy
Małgorzata i Jan Kiełkowscy · fot. MORiS Pszczyna


Bogusław Hynek - "Pireneje - przekraczając własne granice"
HRP (Haute Randonnée Pyrénéenne) Wysokogórski Szlak Pirenejów to ponad 800 kilometrowa trasa z 40 tys. metrów przewyższenia. Podzielona jest na 41 etapów, zwykle przechodzi się ją w 45 dni. Wiedzie od Oceanu Atlantyckiego aż do Morza Śródziemnego. Wymyślona przez Georga Verona, znakowana kopczykami - kultowa i bardzo piękna. Rozciąga się pomiędzy szlakami GR10 i GR11. To droga, którą trzeba samemu odnaleźć, zagubiona w wysokich szczytach, biegnąca blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów. HRP wymaga dużej samodzielności, obycia z ekspozycją, pokonywania dużych przewyższeń, umiejętności wyszukiwania właściwej drogi. Niezbędna jest znajomość nawigacji i sztuki przetrwania w trudnym środowisku górskim, a także dobra kondycja i dźwiganie ze sobą sporych zapasów jedzenia.

Bogusław Hynek
Bogusław Hynek · fot. MORiS Pszczyna


Stanisław Pisarek -"Śladami Polaków z drugiej wyprawy andyjskiej w 1937 roku" Uczestnik projektu " w 80 lat dookoła przygody", w którym podąża śladami polskich podróżników z okresu międzywojennego .Wspina się, nurkuje, lata szybowcem i na paralotni. W pierwszej dużej wyprawie uczestniczył mając zaledwie 17 lat. Pojechał wtedy w góry Dżilo na granicy Turcji i Iranu. Potem już było tylko ciekawiej. Jeździł rowerem na pustyni Atacama w Chile i po terenach wyschniętych jezior w Boliwii, wchodził na wulkany Meksyku i Ekwadoru, schodził do wietnamskich jaskiń, łowił ryby w jeziorze Malawi... O sobie opowiada mało, woli historie innych ludzi, wydaje książki na ich temat.

Marcin Czosnowski
Małżeństwo z Pszczyny Grażyna i Marcin Czosnowscy po raz kolejny wymyślili sobie małą wyprawę. Tym razem zamienili motor na kajak wypożyczony z pszczyńskiego MORiS-u i spłynęli nim Wisłę z okolic Pszczyny do Bałtyku. Zapraszają na krótką relację filmową ze spływu.

Grażyna i Marcin Czosnowscy
Grażyna i Marcin Czosnowscy · fot. MORiS Pszczyna


Wojciech Lewandowski "Śladami piratów, bukanierów i korsarzy...."
Dr geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W "cywilu" alpinista i podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, Góry Alaski i sporą liczbę gór i "pagórów" europejskich.

Wszedł m.in. na 16 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek naukowych i popularnonaukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.
Miesiące przygotowań, wędrówki po pustych przestrzeniach Ameryki Południowej i wspinania w Andach, emocji i przeżyć nad i pod chmurami znalazły się w moich książkach "Wyżej niż kondory - 70 lat później" , "Zamknij oczy i pomyśl o Andach" "Przez pustynie na ośnieżone szczyty" i " Najdziwniejsze góry świata - Puna de Atacama" oraz w filmie pt. "Zamknij oczy i pomyśl o Andach".

Na fali ogromnej popularności kilku część filmu "Piraci z Karaibów" i charyzmatycznej (niestety fikcyjnej) postaci kapitana Jacka Sparrowa - warto może podążyć tropami pirackich legend, które w wielu miejscach na świecie wcale nie są traktowane jak bajeczki rozbudzające wyobraźnię mniejszych lub większych chłopców. Szczególnie w basenie Morza Karaibskiego i wielu miejscach na Pacyfiku piraci są wciąż żywą historią! Pełną dalej, niesamowitego kolorytu, okrucieństwa, tajemnic, przygód i nadal łatwych do odnalezienia realnych śladów! Podążmy ich śladem i to nie tylko na Karaibach.

Wojciech Lewandowski
Wojciech Lewandowski · fot. MORiS Pszczyna


Janusz Majer - Szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Od 1976 stale wspina się za granicą, między innymi w Himalajach, Hindukuszu i Karakorum. Prócz wspinania zajmuje się organizowaniem i logistyką wypraw. W latach 1980-92 prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, skupiającego wybitnych alpinistów i himalaistów w tamtym czasie (min.: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Artur Hajzer). Wielokrotny organizator Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1988, 1990, 1992). Członek wielu jury górskich festiwali filmowych w Polsce i Europie (Teplice nad Metui Festival - Czechy, Poprad Film Festival - Slovakia, Bansko Film Festival - Bulgaria, Explorer Film Festival Łódź). Autor artykułów w prasie branżowej dotyczących wypraw wysokogórskich: Taternik, American Journal, Alpine Journal. Wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu w latach 1987-1993, honorowy członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA.

Leszek Stoch - "Górol jo se górol, spod samiuśkik Tater, ale mi nie obcy handszpak i kilwater ..... "
To fragment popularnej przyśpiewki góralskiej, którą przerobiłem kiedyś na potrzeby konkursu jaki urządzał Zbyszek Gutkowski. Trzeba było w kilku słowach uzasadnić chęć bycia członkiem załogi jachtu "Energa", biorącego udział w regatach i Bursztynowy Puchar Neptuna. Moja przygoda z żeglarstwem jest krótka, bo zaledwie w 2011 roku zdobyłem pierwszy patent. Mój pierwszy rejs morski był zaledwie rok wcześniej. W prelekcji opowiem o moich przygotowaniach oraz udziale w regatach "Setką przez Atlantyk 2016".
Leszek jest laureatem trzeciej Nagrody Honorowej "Rejs Roku 2017", za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach "Setką przez Atlantyk".

Piotr Pustelnik - Alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów (zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczniki) i Karakorum, twórca projektu "Trzy Korony", czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum.

Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego "n.p.m.". W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych "Jedynka" za Tryptyk Himalajski - Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) - projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę "Super Kolosa 2010" za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie.

W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. We wrześniu 2017 ukazała się autobiografia Piotra Pustelnika, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.

Leszek Stoch
Leszek Stoch · fot. MORiS Pszczyna


Sebastian Kawa - "Na skrzydłach wiatru". Najbardziej utytułowany szybownik w historii. Uprawia sport szybowcowy od 1988 roku. Wcześniej uprawiał żeglarstwo regatowe w klasach młodzieżowych: Optymist, Cadet i 420.

W styczniu 2018 roku jego kolekcja medali z najważniejszych zawodów szybowcowych wzrosła już do 27 krążków w tym 20 z mistrzostw świata i igrzysk lotniczych ( 15 złotych ) oraz 7, z mistrzostw Europy - wszystkie złote. Od lat prowadzi w liście rankingowe pilotów szybowcowych FAI. Przewodził wyprawie szybowcowej w Himalaje w latach 2013/14 w której przez miesiąc latał eksplorując różne trasy w tych górach i z pomocą szybowca ekipa Polska jako pierwsza na świecie wzbiła się wykorzystując prądy powietrzne, bez użycia silnika i paliwa, nad szczyty Himalajów w masywie Annapurny. Podobnie jako pierwszy zdobył szybowcem pasmo Kaukazu i Elbrus podczas wypraw w 2016-18 roku a w 2017r. jako pierwszy przeleciał w szybowcu nad pasmem Bieszczad/Gorgan/ Karpat Zachodnich z Żernicy Wyżnej do granicy ukraińsko - rumuńskiej pokonując trasę dwukrotnie w czasie lotu. Autor książek "Niebo Pełne Żaru" , "Drugi znaczy ostatni" oraz współautor wielu wydawnictw lotniczych a także wielu artykułów prasowych. Z zawodu lekarz. Żonaty, Ma dwie córki. Ojciec Sebastiana, Tomasz, również uprawiał szybownictwo przelotowe, akrobację szybowcową i samolotową przekazując zamiłowanie do lotnictwa synowi.

Sebastian Kawa
Sebastian Kawa · fot. MORiS Pszczyna


Rafał Fronia - "Anatomia Góry, K2. Zimowa Wyprawa Narodowa na K2"
związany z Sudeckim Klubem Wysokogórskim. Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na Broad Peak 2010/2011 oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II oraz na Lhotse. Himalaista podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018 uległ wypadkowi, gdy szedł Drogą Basków do obozu pierwszego na wysokości 5900 metrów. Spadający kamień uderzył go w przedramię, podejrzewano złamanie.

Ta Góra jest jak połączenie syreny i rosiczki. Najpierw słyszy się o jej śpiewie. Magia zaczyna działać, góra mami, wabi, ściąga ku sobie jak magnes. I ani się obejrzysz, już wbijasz czekan w jej lód, a obok... leżą wystające z lodu fragmenty ludzkich szczątków, pożartych kiedyś, a dziś wyplutych na szkło lodowca. W tym roku jej zachłanność przerosła wszystko. Góra omamiła cały naród. Wszyscy chcą o niej słuchać, patrzeć na nią, być z nią i na niej. Rafał Fronia, uczestnik Narodowej Wyprawy Zimowej na K2, opowie o tym, jak góra go odtrąciła.

Rafał Fronia
Rafał Fronia podczas narodowej wyprawy zimowej na K2 · fot. Facebook/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Art


===================================================

Projekcje filmowe:

Sloboda pod Nakladom ("Pod ciężarem wolności"), 58 min
Pavol Barabas / K2 Studio - 2016 Słowacja

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie "Pod ciężarem wolności" poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?


Like A Wolf, 75 min
Emeka Ngwube/Montage Production LLC - 2016 USA

Zajmująca się zawodowo narciarstwem wysokogórskim Kit DesLauriers przeszła do historii dzięki zjazdom z najwyższych szczytów wszystkich siedmiu kontynentów. Tytuł filmu nawiązuje do jej przekonania, że każdy powinien żyć w zgodzie ze swoją naturą, tak jak wilk.
W filmie biorą udział: Kit DesLauriers (zawodowa skialpinistka), Rob DesLauriers (narciarz ekstremalny), Dave Hahn (przewodnik górski, członek Taos Ski Patrol), Jimmy Chin (zawodowy wspinacz, narciarz, filmowiec i fotograf), Wally Berg (właściciel Berg Adventures International) oraz Damian Benegas (zawodowy wspinacz, filmowiec, przewodnik w Benegas Brothers Expeditions). Więcej o filmie: http://www.montageprod.com/LKWF/.


Mirror Wall, 39 min
Matt Pycroft/Coldhouse Collective - 2016 Wielka Brytania

Żądza przygód i potrzeba oglądania zmieniających się krajobrazów jest naturalna dla wielu ludzi. W przypadku znanego sportowca Leo Houldinga prowadzą one do wyruszania z czołówką wspinaczy na wyprawy eksploracyjne, których celem są dziewicze ściany świata. Po śmierci wieloletniego partnera wspinaczkowego Seana "Stanleya" Leary'ego i narodzinach córki Frei, Leo przymierza się do zaatakowania ściany "Mirror Wall" z nowym zespołem i ze zmienionym nastawieniem. Chce zrealizować własne cele, ale ma też pod opieką utalentowany, choć niedoświadczony team i pragnie wrócić bezpiecznie do domu i rodziny. Film opowiada o przygodzie na najwyższej znanej ścianie wschodniego wybrzeża Grenlandii oraz o przemyśleniach Leo 1200 metrów nad ziemią.


What if You Fly, 9 min
Renan Ozturk/Camp4 Collective - 2016 USA

Hawajski artysta, twórca murali Sean Yoro jedzie do Arktyki, by na lodzie u wybrzeży Ziemi Baffina, na terytorium Nunavut namalować portret mieszkającej tam Inuitki. To najodleglejsze i najtrudniejsze technicznie miejsce, w jakim Sean kiedykolwiek przymierzał się do stworzenia muralu. Żywioły władające północnym kawałkiem kuli ziemskiej są nieobliczalne. Jednak Sean nie boi się podjąć fizycznego i twórczego ryzyka, ponieważ dają one szansę na coś nowego. Dzieła stworzone przez Seana na lodzie są instalacjami tymczasowymi i artysta usuwa je zaraz po tym, jak powstaną. Używa farb nieszkodliwych dla środowiska.

"Wysoko w przestworzach
czeka na ciebie wolność.
Pytasz: - Co będzie, jeśli spadnę?
- Kochanie, a co będzie, jeśli polecisz?"
(Erin Hanson)

new / pless.pl

źródło: MORiS Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.