Najnowsze

  • 17 listopada 2018
  • wyświetleń: 2190

Biała herbata - czy znasz jej właściwości?

Materiał partnera:

Herbata biała jest uważana za jedną z najdroższych herbat. Ceniona za swoje właściwości zdrowotne. Produkowana z pąków i najmłodszych listków krzewu herbacianego.

silnet


Swoje początki biała herbata ma w Chinach gdzie została wyprodukowana w XII w. A dokładnie w południowo-wschodniej części, na terenie dzisiejszej prowincji Fujian. Do obecnych czasów są tam produkowane najlepsze i tylko otrzymywane tradycyjnymi metodami gatunki herbat białych. Chińskie białe herbaty produkowane są także w prowincjach: Guangxi, Hunan i Yunnan. Inne kraje, w których jest produkowana to: Nepal, Kenia, Malawia, Indie, Sri Lanka oraz bardzo dobre, ale rzadkie i drogie białe herbaty pochodzą z Japonii i Tajwanu.

Proces produkcji białej herbaty spośród wszystkich gatunków jest najmniej złożony. Po zbiorach liście poddawane są więdnięciu - redukcja wody. Następnie listki są suszone, a rolowane tylko w niektórych przypadkach.

Gatunki białych herbat



Najbardziej tradycyjny chiński podział białych herbat zakłada cztery stopnie jakościowe według standardu zbierania i sortowania liści:

  • Yin Zhen - "srebrny pył", czyli biała herbata produkowana wyłącznie z młodych pąków liściowych, które pokryte są srebrno-białym meszkiem. Najsłynniejsza to Bai Hao Zhen wytwarzana w Fujian
  • Bai Mu Dan - "białą piwonia", wytwarzana z liści zrywanych w standardzie, czyli pą i dwa liście lub pąk i jeden liść
  • Gong Mei, zbierana jest w standardzie jak Bai Mu Dan jednak nieco później. Może być wytwarzany również z jesiennych zbiorów. Sprzedawana coraz częściej pod nazwą Bai Mu Dan
  • Shou Mei, do wytwarzania tej herbaty zbiera się pąk z przylegającymi trzema liściami lub więcej. Ten rodzaj może też wcale nie zawierać pąków. Mimo, że jest to najniższy stopień białych herbat posiada intensywniejszy i ciemniejszy napar niż pozostałe. Dzięki tym zaletom ma swoich wielbicieli.


Właściwości białej herbaty



Biała herbata - napój bogów i... studentów. Świetnie wspomaga koncentrację i dodaje energii, ponieważ zawiera dużo kofeiny. Szacuje się że kubek naparu (230 ml) może zawierać nawet 70 mg kofeiny.

Dodatkowo zapobiega miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wieczorem wypita filiżanka herbaty pomoże się zrelaksować i odprężyć. Wspomaga także układ immunologiczny, zawiera witaminę C.

Biała herbata zawiera dwa razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata. Wpływa to na działanie przeciwnowotworowe i spowalnia procesy starzenia się. Wolne rodniki, które niszczą nasze komórki są neutralizowane.

Ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, zalecana także przy osteoporozie i zapaleniu stawów. Pozytywnie wpływa również na uregulowaniu poziomu glukozy i insuliny we krwi.

Przygotowanie białej herbaty



Cechą charakterystyczną białej herbaty jest delikatność dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na temperaturę wody. Zbyt gorąca woda spowoduje zgorzknienie, a za niska temperatura nie zaparzy listków. Do sporządzenia naparu potrzebne jest 5-8 g suszu i woda o temperaturze 80 °C. Czas parzenia to 10-30 sekund, czynność można powtórzyć 4 do 6 razy.