pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 19 marca 2019
  • 20 marca 2019
  • wyświetleń: 5890

Chcą skrócenia terminów na likwidację "kopciuchów"

W poniedziałek, 18 marca przedstawiciele Alarmów Smogowych z województwa śląskiego: Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego, Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alrmu Smogowego oraz Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego złożyli na ręce wicemarszałek Izabeli Domogały petycję w sprawie skrócenia zapisanych w Uchwale Antysmogowej terminów na likwidację kotłów "kopciuchów" w województwie śląskim.

Przedstawiciele Alarmów Smogowych złożyli petycję
Przedstawiciele Alarmów Smogowych chcą skrócenia terminów na likwidację kopciuchów - 18.03.2019 · fot.


- Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy problem zanieczyszczeń powietrza powinien być wyeliminowany tak szybko jak to możliwe. Dlatego wnioskujemy o to, żeby już za 5 lat, a nie za 10, jak przewiduje obecna uchwała wycofać z użytkowania wszystkie "kopciuchy". Natomiast dla najstarszych skrócić ten czas z 3 do 2 lat. Uważamy, że zaostrzenie przepisów uchwały antysmogowej jest możliwe i konieczne - powiedział Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

Aktywiści z Alarmów Smogowych z województwa śląskiego są zaniepokojeni bardzo słabym tempem udzielania dotacji w ramach programu Czyste Powietrza. - Do 26 lutego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach złożono 4338 wniosków, a podpisano z beneficjentami zaledwie 89 umów. Żeby założone przez NFOŚiGW efekty zostały osiągnięte, każdego roku w ramach programu modernizacji powinno być poddanych średnio 70 tysięcy domów, a więc każdego roboczego dnia roku należałoby podpisywać około 200 umów z beneficjentami - tłumaczyła Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Przedstawiciele Alarmów Smogowych złożyli petycję
Przedstawiciele Alarmów Smogowych chcą skrócenia terminów na likwidację kopciuchów - 18.03.2019 · fot.


Przedstawiciele Alarmów Smogowych zaapelowali do Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o jak najszybsze stworzenie systemu dystrybucji programu na poziomie lokalnym, np. gmin i urzędów miast, co umożliwi beneficjentom łatwy dostęp i zapewni sprawną obsługę oraz o maksymalne uproszczenie biurokratycznych i przewlekłych procedur występujących przy obsłudze i rozpatrywaniu wniosków.

Do pobrania:

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA