pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 20 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1564

Dom od dewelopera w Krakowie - gdzie szukać i na co zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Nowy dom od dewelopera, to przede wszystkim oszczędność czasu i mniej formalności, niż budowanie go na własną rękę. Zobaczmy jak wygląda rynek pierwotny domów w Krakowie i ich ceny porównanie w stosunku do mieszkań.
 

Na obido.pl, popularnej platformie ułatwiającej wymianę informacji między klientami a deweloperami na rynku pierwotnym, znajdziemy wiele ofert sprzedaży nowych domów w Krakowie i jego najbliższych okolic. Co ważne, portal obido.pl nie pobiera prowizji od deweloperów, ani klientów, więc wybrane oferty przedstawiane są obiektywnie. Pozwala to zorientować się jak obecnie na rynku nieruchomości wygląda oferta na domy jednorodzinne w stolicy Małopolski.
 
Inwestycje pod Krakowem
 
Przede wszystkim inwestycje deweloperów powstają w większości poza Krakowem. Najpopularniejszymi okolicami są Niepołomice i Dobczyce, więc miejscowości oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Wyróżniającą się ofertą najbliżej samego Krakowa, jest inwestycja Lawendowy Prądnik zlokalizowana w odległości 20 min. samochodem od centrum, a 10 min. od Galerii Bronowice. Bliska odległość od miasta przekłada się na ceny. Za 4-pokojowy dom o powierzchni 89 m kw z 40-metrowym ogrodem zapłacimy 475 tys. zł. Za podobną cenę (495 tys. zł) możemy kupić nieruchomość w Osadzie Kunice w gminie Gdów, tylko że w tym wypadku będzie to 120 m kw, ale dojazd do centrum zajmie 40 min. Dla wymienionych inwestycji cena za m kw wynosi odpowiednio 5300 i 4200 zł, więc wyraźnie widać, jak zmienia się ona w zależności od odległości od centrum. Dla porównania średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Krakowie wynosi obecnie 7200 zł.
 

Domy budowane przez deweloperów


 
Wyższy kosztów prac budowlanych (same ceny usługi hydrauliczne wzrosły w ciągu ostatnich 2 lat o prawie 40%), ceny materiałów (skoro budujemy rekordowo dużo, to rosną zamówienia, a gdy materiałów brakuje, to rosną ceny) i coraz mniej atrakcyjnych gruntów (na dobrze zlokalizowanej działce deweloper woli postawić blok niż osiedle domków jednorodzinnych) przekłada się na mniejszą liczbę domów na rynku pierwotnym. Dodatkowo sporą część kupowanych, nowych mieszkań, stanowią te kupione jako inwestycja, w przypadku domów nie jest to popularne rozwiązanie. Mało kto decyduje się na wynajem domu, więc inwestorzy słusznie nie biorą pod uwagę lokowania kapitału w domy położone kilkanaście kilometrów od miasta. Nie oznacza to jednak, że chętnych na domy budowane przez deweloperów brakuje. Szczególnie, że choć ceny domów jednorodzinnych wzrosły w 2018 roku o około 8%, to i tak mniej niż średni wzrost cen mieszkań, ten wyniósł w 2018 aż 12%. Więc jeśli zależy nam na dużym metrażu i szybkiej przeprowadzce, to dom od dewelopera wydaje się dobrym wyjściem.
 
Jeśli szukasz nieruchomości na rynku pierwotnym w Krakowie lub okolicach, domu lub mieszkania, możesz skorzystać z wygodnej wyszukiwarki na stronie: obido.pl/app/rynek-pierwotny-krakow/
 
Zobacz, jakie to proste:

 
Umowa na zakup domu
 
Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? Zasadniczo umowa zawarta z deweloperem przy zakupie domu jednorodzinnego nie różni się od tej od zakupu mieszkania. Ją także reguluje "Ustawa deweloperska" z 2012 definiujące rachunek powierniczy, kwestię umowy przedwstępnej i zakres obowiązków wykonawcy. Choć może się to wydawać skomplikowane, to umowa zawarta bezpośrednio z deweloperem jest dużo mniej skomplikowana, niż zawieranie osobnych umów na wszystko podczas samodzielnej budowy. Każdy komu przytrafiły się problemy z firmą budowlaną podczas niewielkiego nawet remontu, może sobie wyobrazić, jak może wyglądać to podczas kilkunastomiesięcznej budowy, kiedy musimy kontrolować kilkanaście kwestii. To również duża zaleta domów z rynku pierwotnego, gdy jedyne co zostaje ci do zrobienia po podpisaniu umowy, to odbiór kluczy.