pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

 • 25 czerwca 2019
 • wyświetleń: 1138

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie lub dom?

Materiał partnera:

Ubezpieczenie nieruchomości jest dziś kwestią podstawową. W końcu po co ryzykować, że stracisz wszystkie włożone w tę inwestycję środki przez jakieś nieprzewidziane zdarzenie, skoro możesz się przed tym ochronić? Jak i gdzie ubezpieczyć mieszkanie, by wyjść na tym jak najlepiej? Podpowiadamy, co jest istotne przy wyborze polisy!

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie


Ubezpieczenia mieszkaniowe - ile za nie zapłacisz?Kupno mieszkania i powolna spłata kredytu hipotecznego to coś, co może poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Szukanie oszczędności przy zakupie ubezpieczenia może jednak nie być najlepszym pomysłem. Dlaczego? Niedoubezpieczenie może bowiem grozić późniejszą wypłatą zaniżonego odszkodowania, które nie pokryje wszystkich szkód - w efekcie możesz dużo stracić. Z drugiej strony, nadubezpieczenie również nie jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczyciele najczęściej wypłacają odszkodowanie odpowiadające wartości rynkowej mieszkania, co nie zawsze jest zgodne z kwotą na polisie. Płacenie wyższej stawki może Ci zatem nic nie dać.

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie


Zawsze staraj się zatem dobrać sumę ubezpieczenia do wartości rynkowej mieszkania i jego wyposażenia - w przeciwnym razie płacenie składki praktycznie nie ma sensu, gdyż niewiele na tym zyskasz.

Zakres ubezpieczenia mieszkania kwestią najważniejsząChoć cena jest pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę przy zakupie czegokolwiek, w przypadku ubezpieczenia nie jest to najlepsze kryterium wyboru. Najtańsza polisa nie zda się na nic, jeśli nie będzie jej towarzyszyć odpowiednio dobrany zakres. Za najniższą stawkę otrzymasz pakiet standardowy obejmujący tylko najbardziej podstawowe ryzyka, do których zalicza się najczęściej:

 • pożar,
 • zalanie,
 • uderzenie pioruna,
 • silny wiatr,
 • śnieg i grad.


Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie


WARTO WIEDZIEĆ

Dokładny zakres pakietu podstawowego zależy jednak od ubezpieczyciela i może być różny - trzeba go zawsze sprawdzić w umowie.

Jeśli zależy Ci na dokładniejszej ochronie ubezpieczeniowej, powinieneś rozszerzyć swój pakiet o dodatkowe ryzyka. Co prawda zapłacisz więcej, jednak zyskasz pewność, że zakres ochrony jest pełniejszy.

Co jeszcze jest ważne przy ubezpieczaniu nieruchomości?Kupując ubezpieczenie mieszkania, koniecznie zwróć też uwagę na następujące kwestie:

 • wartość odtworzeniowa a rzeczywista - wysokość wypłacanego ubezpieczenia zależy od tego, czy ubezpieczyciel wypłaca wartość odtworzeniową czy rzeczywistą. W tym pierwszym przypadku chodzi o koszty, które są potrzebne, aby przywrócić mienie do stanu sprzed szkody. Wartość rzeczywista to z kolei kwota odpowiadająca wartości mienia, pomniejszona o stopień jego zużycia;
 • wyłączenia odpowiedzialności - każda polisa ubezpieczeniowa posiada szereg wyłączeń, których nie obejmuje odpowiedzialność ubezpieczyciela. Warto je sprawdzić przed podpisaniem umowy i ewentualnie rozszerzyć pakiet, by zapewnić sobie lepszą ochronę;
 • posiadanie dodatkowych zabezpieczeń - jeśli Twoje mieszkanie jest wyposażone w podstawowe zabezpieczenia, takie jak chociażby monitoring, alarm, drzwi lub alarm przeciwwłamaniowy, może wpłynąć na obniżenie Twojej składki ubezpieczeniowej;
 • koszty poszukiwania przyczyny szkody - nie każde ubezpieczenie mieszkaniowe je uwzględnia, a to dość ważna kwestia. Dlaczego? Jeśli polisa ma taką opcję, specjaliści sprawdzą, kto zawinił wystąpieniu szkody - Ty czy sąsiad, który Cię zalał. I to właśnie ta osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności;
 • ubezpieczenie na wypadek akcji ratowniczej - często to nie sam ogień czy woda wyrządzają najwięcej szkód, lecz członkowie ekipy, która próbuje ochronić przed nimi Twój majątek. Warto upewnić się, czy polisa obejmuje takie sytuacje.


Pamiętaj, że ubezpieczenie to coś, na czym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Naprawa ewentualnej szkody z własnej kieszeni może Cię kosztować dużo więcej niż roczna składka. Ubezpieczenie mieszkania pozwala żyć spokojnie i bez zamartwiania się o to, co zrobisz, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku.