pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 27 czerwca 2019
  • wyświetleń: 1947

Służby dbają, by wakacje w naszym powiecie były bezpieczne

Podczas czerwcowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego, przedstawiciele służb omówili stan bezpieczeństwa w powiecie oraz przygotowanie do okresu wakacyjnego.

komisja
Służby dbają, by wakacje w naszym powiecie były bezpieczne · fot.


Jak relacjonował komendant powiatowy policji, insp. Piotr Sidzina, od początku roku do końca maja pszczyńska policja przyjęła zgłoszenia o 676 popełnionych przestępstwach na terenie powiatu pszczyńskiego. - Nastąpił znaczący spadek w siedmiu kategoriach przestępstw, które najbardziej wpływają na bezpieczeństwo obywateli czyli m.in. kradzież z włamaniem, kradzież mienia, rozbój czy bójki. Niepokoi nas ilość wypadków, do których dochodzi na drogach w powiecie pszczyńskim - mówił komendant. Tylko do końca maja na drogach powiatu doszło do 24 wypadków (w analogicznym okresie w ubiegłym roku wypadków było 21), w których zginęły trzy osoby (w ubiegłym roku jedna), a 28 zostało rannych (w ubiegłym roku 24). Doszło także do 520 kolizji (wzrost o 42). Do największej ilości zdarzeń dochodzi na DK 1 oraz DK 81.

- W najbliższym czasie chcemy zorganizować spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogami krajowymi, z udziałem przedstawicieli samorządów gminnych i służb. Na tym spotkaniu przedstawimy wszystkie problemy i kolejny raz zaapelujemy o pilne wdrożenie działań, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych w naszym powiecie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Od stycznia do końca maja jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu pszczyńskiego podjęły 573 interwencje. W analogicznym okresie 2018 roku było ich 382. Jak mówił bryg. Radosław Radkowski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Pszczynie, wzrost liczby zdarzeń dotyczy wyłącznie miejscowych zagrożeń, co wiązało się m.in. z koniecznością likwidacji skutków silnego wiatru w marcu, kiedy to strażacy podjęli blisko 200 interwencji. Nastąpił spadek liczby pożarów ze 124 do 87.

Przedstawiciele służb omówili także przygotowanie do okresu wakacyjnego. Pszczyńska policja prowadzi wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa osób nieletnich, pieszych uczestników ruchu drogowego, rowerzystów oraz bezpieczeństwa na skrzyżowaniach. Realizuje także cykliczne spotkania o tematyce bezpieczeństwa nad wodą z dziećmi i młodzieżą oraz wzmożone patrole w rejonie akwenów wodnych i miejsc grupowania się osób nieletnich.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej opiniują przedsięwzięcia związane z organizacją planowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Aktualnie w bazie wypoczynku widnieje 26 zgłoszeń w pięciu lokalizacjach na terenie powiatu pszczyńskiego, a pięć kolejnych jest w trakcie procedowania. W najbliższym czasie planowany jest zakup łodzi ratowniczej dla OSP Łąka, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zajmuje się m.in. oceną zagrożeń, czy opiniowaniem pracy służb, inspekcji i straży. Starosta w jej skład powołuje funkcjonariuszy i pracowników powiatowych służb oraz innych organów administracji publicznej.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA