• 15 marca 2024
  • 21 marca 2024
  • wyświetleń: 3632

Mistrzostwo Śląska dla siatkarek z Pszczyny

To był wspaniały wieczór w drugą sobotę marca w hali sportowej POSiR w Pszczynie. W finale I Ligi Śląskiej Siatkówki Kobiet siatkarki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna pokonały 3-0 MKS MOS Credo Płomień Sosnowiec.

Pszczyńskie siatkarki zwyciężyły w finale I Ligi Śląskiej Siatkówki Kobiet! - 16.03.2024 · fot. Fotografia Osińscy / POSiR Pszczyna

Wypełnione kibicami obu drużyn trybuny, zacięta rywalizacja na boisku, wielka dramaturgia w trzecim secie, a do tego upragnione zwycięstwo pszczynianek, które ostatecznie dało tytuł mistrzyń województwa śląskiego w siatkówce seniorek. Oj... długo będziemy jeszcze o tym meczu opowiadać i wspominać.

Spotkanie znakomicie rozpoczęły pszczynianki. Po kilku minutach gry osiągnęły przewagę (10-6), którą sukcesywnie powiększały (16-8 i 22-16). To był jednak początek emocji, bo Płomień zaczął odrabiać straty i dogonił gospodynie przy stanie 22-22. W decydującym o losach tego seta momencie, więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Pszczyny i zwyciężyły inauguracyjną partię 25-23.

Po zmianie stron przebieg rywalizacji się nie zmienił. Ponownie przewagę punktową osiągnęły gospodynie, które prowadziły 8-3, 14-7 i 22-13. Chociaż Płomień zdołał nieco zniwelować straty, to jednak mocno skoncentrowane pszczynianki, nie dały sobie wydrzeć tego seta i ponownie wygrały, tym razem 25-19.

Trzecia część meczu miała najbardziej emocjonujący przebieg. Tym razem lepiej rozpoczęły sosnowiczanki - od wyniku 5-0. Potem przewaga Płomienia urosła do ośmiu punktów (14-6 dla przyjezdnych). Wkraczając w decydującą fazę seta, sosnowiczanki prowadziły 20-14. Kolejne dwa punkty zdobyły podopieczne trenera Grzegorza Krystkiewicza, ale przy stanie 20-16 dla Płomienia, kontuzji stawu skokowego doznała rozgrywająca Weronika Szlęzak. Wydawało się, że to dodatkowo podłamie zespół. Stało się jednak odwrotnie. Przy prowadzeniu sosnowiczanek 23-17, nastąpił moment zwrotny i gonitwa za punktami naszego zespołu. I to się faktycznie wydarzyło. UKS Centrum doprowadził do remisu po 23, kolejny punkt zdobył jednak Płomień i miał piłkę setową. Pszczynianki obroniły się i tym razem, a rywalizacja miała rozstrzygnąć się na przewagi. I w tym momencie emocje sięgnęły zenitu. Gospodynie miały pięć piłek meczowych, ale to nie wystarczyło. Dopiero za szóstym razem się udało. Pszczynianki wygrały 31-29, co oznaczało zwycięstwo w całym meczu 3-0, a kibice zgromadzeni w hali przy ul. Zamenhofa odlecieli w euforii.

Kilka chwil po zakończeniu meczu nastąpiło oficjalne wręczenie pamiątkowych medali, które wręczali: Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Grzegorz Nogły - członek zarządu Powiatu Pszczyńskiego i Maciej Stieber - dyrektor POSiR Pszczyna. Okazałe szklane puchary wręczył Wojciech Maroszek, wiceprezes Śląskiego Związki Piłki Siatkowej, który prowadził jako pierwszy sędzia to spotkanie.

Finał był 21. meczem sezonu 2023/2024 dla obu ekip w ramach I ligi śląskiej siatkówki kobiet. UKS Centrum przy POSiR Pszczyna po rozegraniu 18 spotkań w rundzie zasadniczej, dwóch meczów półfinałowych w play-off’ie i zwycięskim finale został mistrzem województwa śląska seniorek. Pszczynianki wygrały 18 z 21 meczów, w tym 11 (wszystkie) domowych.

Obaj finaliści I Ligi Śląskiej uzyskali przepustkę do gry o awans do II ligi ogólnopolskiej. Turniej półfinałowy zostanie rozegrany w pierwszy weekend kwietnia. Obecnie siatkarki z Pszczyny czekają na rozstrzygnięcia w innych województwach. W turnieju półfinałowym pszczynianki spotkają się z zespołami z województw: opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Pełny skład grupy oraz gospodarza terminu poznamy w przyszłym tygodniu.

Finał I Ligi Śląskiej Siatkówki Kobiet, hala sportowa POSiR w Pszczynie, 16 marca

UKS Centrum przy POSiR Pszczyna - MKS MOS Płomień Credo Sosnowiec 3:0 (24:23, 25:19, 31:29)

UKS Centrum: Weronika Szlęzak, Joanna Zawadzka, Izabela Kalika, Magda Krystkiewicz, Justyna Parko, Aleksandra Widera, Zuzanna Jacek (libero) oraz Daria Dubrawska, Julia Menżyk. W składzie były również: Maria Buras, Julia Ostrowska, Martyna Janas. Trener: Grzegorz Krystkiewicz.

Płomień: Katarzyna Dębska, Paulina Laskowska, Elżbieta Łojas, Magdalena Kowalczyk, Blanka Bałtrukiewicz, Oliwia Ksiądzyna, Daria Mazek (libero) oraz Paulina Bałtrukiewicz, Wiktoria Jakubczyk, Joanna Kiejnich, Sandra Luftner. W składzie były również: Małgorzata Kurasińska, Karolina Łyczko. Trener: Piotr Augustyn

MVP meczu: Zuzanna Jacek (UKS Centrum przy POSiR Pszczyna).