pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 16 maja 2016
  • 1 czerwca 2016
  • wyświetleń: 1036

Konkurs dziennikarski dla uczniów szkół średnich w Muzeum Prasy

Za nami:

Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza do wzięcia udziału w konkursie dziennikarskim "Kartka z kalendarza - dzień w pszczyńskiej manufakturze".

- Czekamy na artykuły, wywiady, reportaże, felietony. Warunek jest jeden - praca konkursowa musi być związana z pszczyńskim przemysłem, może być to silny związek, bądź luźne nawiązanie. Kreatywność jak najbardziej w cenie - zachęcają organizatorzy.

Prace można oddać do 2 czerwca. Konkurs związany jest z organizowaną w Muzeum Prasy Śląskiej Industriadą 2016, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.Rozwój przemysłu, który można było zaobserwować w połowie XVIII w. w Europie przyniósł znaczne zmiany społeczno-ekonomiczne na Górnym Śląsku. Powstawały kopalnie, huty, koksownie, a Górny Śląsk stał się ośrodkiem przemysłowym i technologicznym o pierwszorzędnym znaczeniu. Jak było w Pszczynie? Huty i koksownie - niekoniecznie.

Pszczyna była zawsze ośrodkiem rzemiosła, a do najstarszych należały cechy: sukienników, szewców, rzeźników, piekarzy i piernikarzy; oprócz nich działali stale krawcy, cieśle, kowale i ślusarze. W 1787 r. działało w mieście aż 336 mistrzów 45 specjalności. Najliczniejszą grupą byli sukiennicy, którzy sprzedawali swe wyroby poprzez kupców do Polski, Rosji, Turcji i na Węgry. Znane w Polsce były również wykonane w Pszczynie kapelusze, których odbiorcami byli m. in. konfederaci barscy (1769). Chodzą słuchy, że pszczyński kapelusz niejednemu Panu utorował drogę do damskiego serca...

Pod koniec XVIII w. istniała już w mieście cegielnia, farbiarnia sukna oraz manufaktura sukiennicza, pończosznicza, taśmy jedwabnej i skór. Okoliczne damy skwapliwie to wykorzystywały.

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Prasy Śląskiej

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.