pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 19 maja 2016
  • 13 czerwca 2016
  • wyświetleń: 5486

Industriada w Muzeum Prasy Śląskiej - galeria zdjęć!

11 czerwca Muzeum Prasy Śląskiej przygotowała dla odwiedzających powrót do przeszłości w postaci Industriady. Jak zawsze podczas Święta Szlaku Techniki mogliśmy liczyć na dużo dobrej zabawy.

Industriada w Pszczynie - 11.06.2016 r. · fot.


W tę jedną czerwcową sobotę można było dotknąć, poczuć i zobaczyć przemysłowe korzenie regionu. Już po raz siódmy w Industriadzie bierze udział Muzeum Prasy Śląskiej. Tradycyjnie zwiedzający mogli zobaczyć działające maszyny drukarskie począwszy od maszyn ręcznych, po XX-wieczne napędzane energią elektryczną. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach druku. Uczestnicy własnoręcznie przygotowywali matryce stanowiące później podstawę wykonanych odbitek. Podczas warsztatów introligatorskich uczestnicy wykonali na dawnych ręcznych urządzeniach: obcinanie bloku książki, falcowanie, bigowanie okładki, przyklejanie bloku okładki i obcinanie całości książki na gilotynie.

Już od kilku lat stałym punktem Industriady w Muzeum Prasy są gry miejskie i niezmiennie jest to atrakcja zbierająca same pozytywne recenzje uczestników. W tym roku uczestnicy odnajdywali kolejne punkty z pomocą specjalnie wydanego z okazji Industriady reprintu "Tygodnika Polskiego Poświęconego Włościanom".

W tym roku kluczową postacią imprezy był Christian Schemmel. Wiecie kim był i dlaczego zapisał się na kartach historii?

W Pszczynie pojawił się w 1826 roku. Jako dziewiętnastolatek, w dniu 1 września objął posadę nauczyciela w książęcej szkole. W roku 1830 r. założył zakład litograficzny. W ciągu siedmiu lat dorobił się własnej, dużej i świetnie wyposażonej drukarni. Miał nowe komplety niemieckich i polskich czcionek oraz nowe maszyny drukarskie i pomieszczenia. W międzyczasie został burmistrzem miasta, mówią, że jednym z najlepszych jakich Pszczyna widziała. Schemmel miał pewien pomysł. Chciał wydawać gazetę w języku polskim. Nie było to takie proste! Przeszkodą w rozpoczęciu działania były ówczesne przepisy i układy w państwie pruskim. 14 września 1844 roku wystąpił do władz pruskich o koncesję na wydawanie po polsku pisma dla wieśniaków. Skutecznie! Wielu próbowało przełamać biurokratyczne zatory. To co nie udało się Szafrankowi, Lompie i Weilshauerowi, udało się pracowitemu burmistrzowi z Pszczyny.

Dnia 5 lipca 1845 roku spod ręcznej prasy małej drukarni przy Schulstrasse w Pszczynie wyszła pierwsza w pełni polskojęzyczna gazeta na Śląsku. Światło dzienne ujrzał "Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom".

Tygodnik wywarł duży i prekursorski wypływ na budowanie świadomości narodowej Ślązaków. Christian Schemmel już na zawsze zapisał się na kartach historii.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA