pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 14 kwietnia 2018
  • 19 maja 2018
  • wyświetleń: 3295

Noc Muzeów w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Za nami:

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie już od lat jest jedną z najciekawszych atrakcji podczas Nocy Muzeów. W tym roku, 19 maja również przygotowało bardzo interesujący program.

Noc Muzeów 2017 - Muzeum Prasy Śląskiej - 20.05.2017 r.
Noc Muzeów 2017 - Muzeum Prasy Śląskiej - 20.05.2017 r. · fot.


Muzeum Prasy Śląskiej to obiekt wyjątkowy, nie tylko ze względu na umiejscowienie w zabytkowej kamieniczce z przełomu XVIII/XIX wieku. Obiekt znajduje się na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki i prezentuje bardzo interesujące zbiory.

Ekspozycję placówki stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych - budowanie świadomości narodowej polskiej Ślązaków, doprowadzenie do rozstrzygnięć historycznych - trzy powstania śląskie i plebiscyt, powrót do Macierzy, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. Nierzadko trafiają się białe kruki.

W kamieniczce Muzeum na piętrze mieści się także "Izba u Telemanna" - salka muzyki kameralnej, prezentująca dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska, jak również użyczająca swojego zaczarowanego wnętrza muzykom i koncertmistrzom z górnej półki.

Podczas Pszczyńskiej Nocy Muzeów, od godziny 20.00 do 24.00 za symboliczną złotówkę będzie można skorzystać z ciekawego programu, a w nim między innymi jest samodzielne tłoczenie druków na zabytkowych prasach z XIX i XX wieku. Dodatkowo, co 50 uczestnik Nocy Muzeów otrzyma pamiątkowy album.

W tym roku 19 maja w Pszczynie podczas Nocy Muzeów swoje drzwi otworzą także: Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", Urząd Miejski, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, Kościół Ewangelicki oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA