pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 4 września 2019
  • wyświetleń: 1130

[ZDJĘCIA] Babia Góra zdobyta z UKST Diablak

Tę wycieczkę należy zaliczyć do jak najbardziej udanych. Babia Góra to szczyt liczący sobie 1724,6 m n.p.m. Jest ona jednocześnie najwyższą górą w Beskidach i poza Tatrami, również najwyższą w Polsce. Masyw Babiej Góry zwieńczony specyficznym szczytem nazywanym również Diablakiem przyciąga rzesze turystów, spragnionych widoków, które z tego szczytu się rozpościerają.

Babia Góra zdobyta z UKST Diablak - 1.09.2019 · fot.


"DIABLAK" to również nazwa pszczyńskiego klubu sportowo - turystycznego, który co roku we wrześniu organizuje dla chętnych wycieczkę na ten, osnuty wieloma legendami, szczyt. Właśnie w ubiegłą niedzielę, 1 września po raz kolejny klubowicze udali się w trasę na Diablak.

Trasa wycieczki nie należała do dystansowo długich, natomiast podejścia dostarczały mnóstwa wrażeń. Grupa rozpoczęła wędrówkę w Zawoi Markowej, następnie dotarła do Schroniska na Markowych Szczawinach, skąd po przerwie udała się żółtym szlakiem "Percią Akademików" na Babią Górę. Wart podkreślenia jest fakt, iż Perć Akademików to najtrudniejszy w Beskidach szlak turystyczny, który zaopatrzony jest w zabezpieczenia techniczne (łańcuchy i klamry). Dostarcza on natomiast wielu wrażeń turystom, a szczególnie tym, dla których jest to pierwszy kontakt z takim rodzajem ułatwień i pewnego rodzaju ekspozycją. Zejście ze szczytu poprowadzone było przez Główniak, Kępę, Sokolicę aż na Przełęcz Lipnicką, skąd wszyscy wrócili do Pszczyny.

Babia Góra zdobyta z UKST Diablak - 1.09.2019
Babia Góra zdobyta z UKST Diablak - 1.09.2019 · fot.


W trakcie wycieczki uczestnikom została przybliżona historia terenu, przekazano również szczegółowe informacje na temat większości aspektów związanych z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz jego fauną i florą. Przedstawiono historię budowy babiogórskich schronisk, pierwszych wejść na szczyt i "wojny na pędzle". Omówione zostały liczne kwestie dotyczące ekologii, różnorodnych form ochrony przyrody a także zmian w środowisku roślinnym, jakie zachodzą na terenie parku. Dużą uwagę poświęcono również ciekom wodnym i budowlom hydrologicznym, które znajdowały się na trasie wycieczki a także ich wpływowi na środowisko. Po dłuższym odpoczynku na szczycie wszyscy zadowoleni zeszli na Krowiarki. Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu doznań i również wiele nauczyła.

W wycieczkach organizowanych przez UKST "DIABLAK" coraz częściej biorą udział całe rodziny, co bardzo cieszy, ponieważ nasza działalność skierowana jest do uczniów i mieszkańców naszego powiatu. Serdecznie zapraszamy do brania czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez Klub. Zachęcamy do górskich wędrówek razem z nami oraz do poprawiania sprawności poprzez udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Najbliższe wycieczki:
15.09.2019r. - wycieczka RODZINNA w Beskid Mały (Magurka Wilkowicka i Czupel)
13.10.2019r. - wycieczka RODZINNA w Beskid Żywiecki (Hala Boracza)
20.10.2019r. - wycieczka w Tatry (Czerwone Wierchy)

13 i 20 .09.2019r. - zajęcia na ściance wspinaczkowej

ZAPRASZAMY!

UKST Diablak / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA