pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 22 października 2019
  • wyświetleń: 699

Komu przysługuje odzież robocza?

Materiał partnera:

Polskie prawo stanowi, że niektórzy pracownicy są zobowiązani do noszenia w miejscu pracy obowiązkowej odzieży oraz obuwia roboczego. Dla kogo konkretnie przeznaczona jest tego rodzaju odzież? Jacy pracownicy powinni ją nosić? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

1. Odzież robocza - dla kogo?
2. Kiedy należy się odzież robocza?
3. Gdzie kupić odzież roboczą?

Odzież robocza - dla kogo?


 
Według aktualnych przepisów Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracowników w odzież roboczą w sytuacjach, kiedy prywatne ubrania zatrudnionych osób mogą ulec istotnemu zabrudzeniu oraz zniszczeniu. Obowiązek ten występuje również względem osób na stanowiskach, na których występują specjalne wymogi BHP, sanitarne i technologiczne. Kodeks mówi również o tzw. indywidualnych środkach ochrony, które powinny być stosowane w przypadkach, gdy dany pracownik podczas pełnienia obowiązków zawodowych jest narażony na działanie niebezpiecznych dla życia i zdrowia czynników.
 
Co istotne, obecne przepisy nie określają, jakiego rodzaju i w jakich ilościach obuwie oraz odzież roboczą powinni otrzymać pracownicy. To, czy przyznane im zostaną więc kurtki ocieplane robocze, spodnie, koszule, odpowiednie buty albo inny ubiór, zależy od decyzji konkretnego zakładu pracy.

Kiedy należy się odzież robocza?


 
W jakich przypadkach obuwie robocze zimowe czy też innego rodzaju odzież jest wskazana? Zaleca się jej stosowanie w przypadkach występowania szkodliwych czy wręcz niebezpiecznych dla życia i zdrowia pracownika czynników, do których zalicza się przede wszystkim: promieniowanie, skrajnie niską temperaturę oraz temperaturę wysoką, odpryski, pyły, gazy, substancje chemiczne, a także hałas.
 
Należy wiedzieć, że obuwie i odzież roboczą pracownik powinien otrzymać nieodpłatnie. Równocześnie przedmioty te wciąż pozostają własnością pracodawcy. Zatrudniony jest zobowiązany do możliwie najlepszego dbania o noszony strój i obuwie. Po rozwiązaniu stosunku pracy, jest on również zobowiązany do zdania ich pracodawcy.

Gdzie kupić odzież roboczą?
 
Odzież i obuwie robocze to modele, które są specjalnie przystosowane do konkretnych warunków oraz wymogów pracy. Aby mieć pewność, że spełniają one całkowicie konkretne wymagania, należy je zakupić w profesjonalnym i godnym zaufania sklepie, takim jak [url=ttps://magrosbhp.pl]magrosbhp.pl[/url]. Tylko zakup w sklepie specjalizującym się w sprzedaży odzieży roboczej, BHP i specjalnej daje gwarancję wysokiej jakości produktów oraz spełniania przez nie konkretnych norm i standardów.