pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 31 października 2019
  • 9 listopada 2019
  • wyświetleń: 1838

18 lat restauracji "Frykówka" na pszczyńskim rynku

Za nami:

Historia tego miejsca jest bardzo stara. Rozpoczyna się w XVIII w. Obiekt został wybudowany po wielkim pożarze Pszczyny w 1748 r. Jest to dom w stylu barokowym, usytuowany na rogu rynku i ulicy Ratuszowej.

Cafe u Telemanna,Restauracja Frykówka,Catering Przybyła,Delikatesy & Spirytualia Książęce


Wzniesiony na rzucie litery "L", piętrowy z facjatką, dwutraktowy. Część środkowa kamieniczki ujęta masywnymi półkolumnami na wydatnych kamiennych cokołach, a pomiędzy nimi znajduje się portal, zwieńczony półkoliście. Najstarszy widok "Frykówki" zachował się na barwnej fotografii Emila Depoix z 1864r.

W swojej długoletniej i bogatej historii "Frykówka" zmieniała swoich właścicieli i przeznaczenie. Pierwszym znanym właścicielem "Frykówki" z 1807 roku był dr medycyny Jan Fryderyk Pfaff. Do roku 1878 kamienica znajduje się w posiadaniu rodziny Pfaff, a dokładnie w rękach córki doktora - Marii i jej mężów, a później syna - Antoniego Juttnera. W roku 1878 właścicielem nieruchomości zostaje kupiec Emil Beigel, który to w latach 1878-1897 prowadzi w lokalu sprzedaż artykułów spożywczych. Jego następca Fedor Kern w 1897 r. występuje w aktach jako właściciel szynku. Reklamuje w pszczyńskiej gazecie ("Anzeiger fur den Kreis Pless") w grudniu 1902 r. towary na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Poleca: norymberskie pierniki, wina reńskie, węgierskie i zamorskie, astrachański kawior, a także duży wybór cygar.

Lata 1909-1945 to okres kiedy kamienica należy do rodziny Fricke. Z zachowanych materiałów reklamowych z 1920 r. wynika że firma oferowała artykuły spożywcze. Takie jak: przyprawę magii, masło, jabłka, winogrona, a także towary delikatesowe: prawdziwy ser ementalski, brunszwicką kiełbasę, orzechy brazylijskie, węgorze czy łososie. Polecaną specjalnością firmy były węgierskie i tokajskie wina oraz niemieckie i francuskie szampany.

Po zakończeniu działań wojennych przez pewien czas we Frykówce urządzono stołówkę miejską. W latach pięćdziesiątych swoją siedzibę miały tam ZMP, ZHP i B.P.P. Od roku 1970 do 2000 działał tam pszczyński oddział PTTK.

Cafe u Telemanna,Restauracja Frykówka,Catering Przybyła,Delikatesy & Spirytualia Książęce


Niesamowita kulinarna historia tego miejsca rozpoczyna się dnia 9.11.2001 r. Właśnie w tym dniu rozpoczyna swoją 18-letnią historię restauracja "Frykówka". Tego właśnie dnia obecny właściciel pan Józef Przybyła rozpoczyna swoją działalność jako pszczyński restaurator na stałe wpisując się na kulinarną mapę Polski.

Początki restauracji nie malują się pięknie i kolorowo. Na samym początku rozpoczyna się remont zabytkowej kamienicy, co nie jest łatwym wyzwaniem dla pana Józefa. Na swojej drodze obecny właściciel musi uporać się z wieloma trudnymi wyzwaniami dotyczącymi remontu zabytkowej kamienicy. Finalnie remont kończy się absolutnym sukcesem i restauracja może rozpocząć swoją działalność na stałe wpisując się w krajobraz pszczyńskiego rynku.

Restauracja od zawsze stawiała na rozwój i najwyższą jakość serwowanych potraw. To skłoniło właściciela i szefa kuchni do udziału w wielu konkursach kulinarnych. Trud i poświęcenie zostały nagrodzone wieloma nagrodami kulinarnymi i wyróżnieniami. Do dziś można podziwiać zdobyte trofea na ścianach restauracji a także rozsmakować się w nich. Nagrodzone potrawy na stałe wpisane są w kartę menu.

Restauracja "Frykówka" wspiera również inicjatywy charytatywne oraz lokalne społeczności. Wiele organizacji społecznych serdecznie podziękowało za wsparcie restauracji, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

Z okazji swoich 18-tych urodzin chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym stałym gościom, że są z nami od tylu lat. Za miłe słowa pod naszym adresem. Za to, że Państwo doceniali nasz trud i starania będąc z nami przez te wszystkie lata. Serdecznie dziękujemy.

18-te urodziny są okazją do świętowania, dlatego chcielibyśmy wszystkich Państwa zaprosić na uroczyste obchody naszych urodzin. W ten dzień serwowane będzie menu degustacyjne przygotowane specjalnie na tę okazję. Menu to będzie popisem naszych wspaniałych kucharzy, którzy z przyjemnością zaserwują potrawy na najwyższym kulinarnym poziomie. W ten dzień pobyt naszym gościom będzie umilać muzyka na żywo. Dla każdego gościa odwiedzającego nas w ten dzień serwowana będzie niespodzianka. Serdecznie Państwa zapraszamy. Chcielibyśmy spędzić razem z Państwem ten wspaniały dzień.

43-200 Pszczyna
ul. Rynek 3

tel. 032 4490020REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA