pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 8 listopada 2019
  • wyświetleń: 333

Działanie szczoteczek sonicznych

Materiał partnera:

Szczoteczki soniczne to wciąż urządzenia stosunkowo nowe, a co za tym idzie - wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze sposobu ich działania. Tymczasem zarówno stomatolodzy, jak i eksperci z branży stomatologicznej są zgodni: szczoteczki pracujące na bazie technologii sonicznej oferują nam obecnie najlepszą możliwie jakość czyszczenia. Czy szczoteczki soniczne rzeczywiście są tak skuteczne? Jak właściwie wygląda ich działanie?

Działanie szczoteczek sonicznych


Pierwsza szczoteczka soniczna pojawiła się na rynku już w 1987 roku za sprawą Roberta Bocka - to właśnie ten amerykański naukowiec opatentował innowacyjny wynalazek, dzięki któremu higiena jamy ustnej wraz z początkiem lat 90. ubiegłego wieku została wzniesiona na jeszcze wyższy poziom. Obecnie szczoteczki soniczne cieszą się sporą popularnością na całym świecie, w tym także w Polsce, choć nad Wisłą świadomość tego, w jaki sposób działają wciąż jest relatywnie mała. Spróbujmy więc zapoznać się specyfiką tych wyjątkowych urządzeń nieco bliżej.

W jaki sposób działają szczoteczki soniczne?Sposób działania szczoteczek sonicznych jest inny od tego znanego nam z klasycznych szczoteczek elektrycznych. Jak doskonale wiemy, tradycyjne urządzenia elektryczne wszelkie osady usuwają z jamy ustnej w sposób mechaniczny, wykorzystując do tego ruchy obrotowe z prędkością około 8 tysięcy na minutę. W przypadku szczoteczek sonicznych, prędkość ta jest znacznie większa.

Zaczynając jednak od początku: szczoteczki soniczne obmywają z jamy ustnej osady za pomocą tak zwanych "mikrobąbelków". Jak to wszystko działa? Spieszymy z wyjaśnieniami. Mechanizm szczoteczek sonicznych generuje fale dźwiękowe, które - gdy szczoteczka zostaje wprawiona w ruch - pobudzają proces mieszania się ze sobą śliny i pasty do zębów. Właśnie z takiej mieszaniny powstają następnie "mikrobąbelki", które uderzają w płytkę nazębną, niezwykle precyzyjnie ją eliminując. Co godne podkreślenia, dzięki takiej technologii szczoteczki soniczne są w stanie usuwać naleciałości również z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc pozostających poza zasięgiem tradycyjnych szczoteczek. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/

Wspomnieliśmy już nieco o prędkości działania szczoteczek sonicznych. Otóż urządzenia te usuwają nawet sześciokrotnie więcej płytki nazębnej niż klasyczne szczoteczki manualne, ponieważ w ciągu minuty są w stanie wykonywać od 31 tysięcy do 62 tysięcy ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, czyli tych najbardziej rekomendowanych obecnie przez stomatologów.

Komu dedykowane są szczoteczki soniczne?Ze względu na bezinwazyjny sposób pracy, według stomatologów i ekspertów szczoteczki soniczne można polecić do pielęgnacji jamy ustnej właściwie wszystkim - również dzieciom oraz osobom borykającym się z różnymi schorzeniami, typu nadwrażliwości zębowej, uszkodzeń dziąseł i innych tego typu dolegliwości.

Co więcej, szczoteczki te za sprawą wyjątkowej technologii sonicznej jeszcze lepiej usuwają naleciałości z wszelkich newralgicznych, trudno dostępnych obszarów, a zatem w szczególności dobrze sprawdzą się u użytkowników mostów, protez, implantów, czy też aparatów ortodontycznych.

Zalety wynikające z korzystania z technologii sonicznejRegularne korzystanie ze szczoteczek sonicznych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, co potwierdzają właściwie wszyscy stomatolodzy i eksperci. Wśród zalet technologii sonicznej możemy wyróżnić:

  • jeszcze większe tempo pracy, bezpośrednio przekładające się na wyższą jakość czyszczenia (szczoteczki soniczne to obok ultradźwiękowych obecnie najszybsze urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej na rynku),
  • zalecane przez stomatologów ruchy wymiatające (dzięki nim praca szczoteczek odbywa się w pełni bezinwazyjnie i bezpiecznie),
  • specyficznie ułożone, podłużne włosie czyszczące (w przeciwieństwie do szczoteczek elektrycznych, urządzenia soniczne wyposażono w podłużną główkę czyszczącą, która doskonale dociera do wszelkich newralgicznych przestrzeni w jamie ustnej),
  • wiele trybów pracy, funkcji i udogodnień, dzięki którym każdy może dopasować pracę urządzeń do własnych potrzeb (programy są dopasowane nawet do potrzeb dzieci i osób z różnymi problemami jamy ustnej),
  • największa możliwie precyzja czyszczenia (eksperci potwierdzają, że szczoteczki soniczne gwarantują możliwe najlepsze doczyszczenie wszelkich newralgicznych obszarów).


Czy szczoteczka soniczna jest rzeczywiście lepsza od elektrycznej?Jak widać, szczoteczki soniczne to urządzenia naprawdę pożyteczne i godne uwagi. Ich tempo pracy, specyficzne ułożone włosie oraz technologia wykorzystywana do czyszczenia to elementy, które z pewnością powinny zwrócić uwagę każdego, komu zależy na możliwie najlepszej higienie jamy ustnej. Czy jednak szczoteczki soniczne istotnie gwarantują nam na co dzień więcej korzyści niż te elektryczne?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wiele z najbardziej zaawansowanych szczoteczek elektrycznych oferuje bowiem podobnie wiele korzyści co szczoteczki soniczne, a różnice w sposobie pracy i skuteczności pomiędzy oboma modelami sprowadzają się tak naprawdę do detali. Wybór pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną powinien być zatem podyktowany głównie naszymi indywidualnymi preferencjami.