pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 12 listopada 2019
  • 13 listopada 2019
  • wyświetleń: 4043

Posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich Grzegorz Gaża

We wtorek, 12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek-senior Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli ślubowanie i wybrali Elżbietę Witek na stanowisko Marszałka Sejmu. W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Grzegorz Gaża ślubowanie
Poseł Grzegorz Gaża · fot.


Inauguracja nowej kadencji Sejmu miała uroczysty charakter. Do Sejmu przybył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Zanim nowo wybrani przedstawiciele narodu zasiedli w ławach poselskich, Marszałek-Senior oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, parlamentarzystom II Rzeczypospolitej poległym podczas II wojny światowej, śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, śp. Marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu oraz Posłom i Senatorom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, składając kwiaty przed tablicami poświęconymi ich pamięci w gmachu Sejmu. Wiązanki w tych miejscach złożył także Prezydent RP.

Po otwarciu posiedzenia Sejmu przez Marszałka-Seniora w sali plenarnej rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie Marszałek-Senior powitał zaproszonych gości, po czym oddał głos prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który zwrócił się do posłów z orędziem.

Po wysłuchaniu głowy państwa posłowie złożyli ślubowanie wg ustanowionej przez konstytucję roty: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Loading...


Pierwszą decyzją Izby w nowej kadencji był wybór Marszałka Sejmu. Stanowisko to objęła poseł Elżbieta Witek. W swoim wystąpieniu nowo wybrana Marszałek Izby podziękowała posłom za wybór, także posłom spoza jej środowiska politycznego, którzy oddali na nią głos. - To dla mnie ogromny zaszczyt, wyróżnienie i zobowiązanie - podkreśliła Elżbieta Witek. Jak dodała, każdy z posłów jest inny, ale są sprawy, które powinny łączyć. - Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, ze w 37-milionowym narodzie jest 460 osób, które decydują o najważniejszych sprawach dla naszej Ojczyzny i obywateli, to jest to ogromne wyróżnienie, że zasiadamy w tej izbie - powiedziała Marszałek Sejmu. Zadeklarowała też, drzwi do jej gabinetu będą otwarte dla wszystkich posłów.

Następnie, zgodnie z wymogiem konstytucji, dymisję Rady Ministrów złożył premier Mateusz Morawiecki.

W przerwie obrad Marszałek Sejmu wraz z Marszałkiem-Seniorem i Szefem Kancelarii Sejmu była gościem inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji, złożyła też kwiaty przed tablicami pamiątkowymi w holu głównym Sejmu.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad Izba wybrała też skład Prezydium Sejmu. Posłowie zdecydowali, że w skład Prezydium Sejmu IX kadencji obok Marszałek Sejmu wejdzie pięcioro Wicemarszałków. Izba wybrała na tę funkcję posłów: Włodzimierza Czarzastego, Małgorzatę Gosiewską, Małgorzatę Kidawa-Błońską, Ryszarda Terleckiego i Piotra Zgorzelskiego. Wicemarszałkowie będą reprezentować wszystkie kluby poselskie.

BM / pless.pl, źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA