pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 13 listopada 2019
  • wyświetleń: 7052

Pszczyńskie narzędzie do walki ze smogiem?

Pszczyńska firma zamierza wprowadzić innowacyjne rozwiązania na rynek grzewczy, produkując kotły elektrodowe. Dotychczas podobne systemy były stosowane w przemyśle. Czy będzie to skuteczne narzędzie do walki ze smogiem? Wiele na to wskazuje.

narzędzie, smog, ekologia, Zjawiony, Skrobol
Pszczyńskie narzędzie do walki ze smogiem? · fot.


Na czym polegają rozwiązania wprowadzone w urządzeniu, który może zastąpić stary węglowy kocioł zaprezentował burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi prezes Eco Power Tomasz Zjawiony.

Przedstawiciel firmy zadeklarował, że bezpłatnie przekaże dwa takie urządzenia, aby zainstalować je w placówkach gminy Pszczyna. Dzięki temu będzie można poznać rozwiązania zaproponowane rozwiązania. Od lat wszystkie instytucje miejskie opalane są gazem.

- Półtora roku pracowaliśmy z naukowcami Politechniki Śląskiej, aby w piecu elektrodowym podnieść sprawność i zminimalizować pobór energii. Nasze testy pokazały, że eksploatacja urządzenia jest ok 27% tańsza niż kotła węglowego - informuje Tomasz Zjawiony.

Dodatkowym atutem jest rozmiar urządzenia i prostota jego montażu. Urządzenie nie wymaga podłączenia do komina i systemu wentylacji. Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie mocy instalacji elektrycznej, w zależności od przewidzianej powierzchni.

- Przetestujemy nowe urządzenia w naszych placówkach, tym bardziej, że priorytetem dla nas są rozwiązania proekologiczne. W tym przypadku urządzenia absolutnie nie wpływają na emisję pyłów. Ciągle szukamy alternatywy dla węgla, aby ostatecznie mieszkańcy całkowicie zaniechali ogrzewania węglem. Być może to jest recepta dla tych mieszkańców, którzy od lat konsekwentnie emitują ogromne ilości niebezpiecznych związków do naszego powietrza, a nie chcą przekonać się do zmiany systemu grzewczego na gaz - informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Burmistrz Skrobol apeluje do mieszkańców, właścicieli kotłów węglowych, aby używali lepszej jakości węgla. Ten o gorszych parametrach jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że pomimo olbrzymich nakładów finansowych, jakie w ostatnich latach ponosi gmina na ograniczanie niskiej emisji, nie widać realnych efektów.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA