pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 13 listopada 2019
  • wyświetleń: 578

Opieka osób starszych w Niemczech a znajomość języka niemieckiego

Materiał partnera:

Imprezy andrzejkowe to tradycja, którą do dziś pielęgnują kolejne pokolenia. Wróżby, zabawy, spotkania w gronie znajomych to nieodłączny element tego dnia. Szukając ciekawych sposobów na spędzenie andrzejek, zastanawiacie się zapewne, czy wybrać zorganizowany bal, czy imprezę w domu? Zapoznajcie się z naszymi radami, a przyjęcie ostatkowe z pewnością będzie udane.

Opieka osób starszych w Niemczech


Opieka osób starszych - dwa najważniejsze wymaganiaOsoby, które pragną spróbować swoich sił w pracy jako opiekunowie osób starszych muszą spełnić dwa podstawowe wymagania. Pierwszym z nich jest posiadanie doświadczenia w opiece nad osobami w podeszłym wieku. Jego zdobycie nie jest, wbrew pozorom, takie trudne - wystarczy bowiem zajmować się przez pewien czas seniorem z własnej rodziny, wziąć udział w wolontariacie w domu spokojnej starości, szpitalu czy hospicjum lub ewentualnie ukończyć kurs dla opiekunów osób starszych.

Drugim istotnym wymaganiem, które muszą spełnić kandydaci do pracy w opiece osób starszych jest znajomość języka niemieckiego. Do rozpoczęcia pracy wystarczające jest zazwyczaj posługiwanie się językiem obcym w podstawowym stopniu. Opiekunka osób starszych przez 24 godziny na dobę przebywa z seniorem, który posługuje się zazwyczaj tylko językiem niemieckim. Musi być więc w stanie zrozumieć jego potrzeby oraz komunikaty, być w stanie z nim porozmawiać oraz sprawnie komunikować się z członkami rodziny, lekarzem oraz innymi osobami wspierającymi ją w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Jak szybko opanować podstawy języka niemieckiego?Język niemiecki dla większości Polaków wydaje się trudnym i skomplikowanym językiem. Znaczne ułatwienie w nauce mają osoby, które w szkole lub na studiach uczęszczały na lekcje i poznały już podstawy języka. W takiej sytuacji wystarczy bowiem jedynie odświeżyć sobie podstawy gramatyki, przypomnieć najważniejsze słownictwo oraz zwroty, które z pewnością przydadzą się podczas codziennej pracy z osobą starszą. Nieco trudniejsze zadanie stoi natomiast przed tymi kandydatami na opiekunów, którzy w przeszłości nie mieli żadnej styczności z językiem niemieckim, gdyż naukę muszą rozpocząć od podstaw.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre profesjonalne agencje opiekunek osób starszych oferują dla kandydatów bezpłatne kursy językowe udostępniane online. Wziąć w nich udział mogą wszystkie osoby zainteresowane podszkoleniem swojej znajomości języka niemieckiego, w tym także osoby całkowicie początkujące. Kurs skupia się na najistotniejszych aspektach językowych, których dotyczy opieka osób starszych. Kandydaci na opiekunów podczas kursu uczą się najważniejszych słówek, zwrotów oraz podstaw gramatyki, co pozwala im szybko opanować najważniejsze informacje oraz prawidłowo i profesjonalne wykonywać swoje obowiązki zawodowe w domu niemieckojęzycznych seniorów.