pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 18 listopada 2019
  • wyświetleń: 514

Panele słoneczne czy kolektory?

Materiał partnera:

Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych jeszcze jakieś 10-15 lat temu budziło zdumienie, teraz stało się to normalnością. Odnawialne źródła energii, a w szczególności światło słoneczne stały się powszechną alternatywą pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej. Jednak nadal pojawia się problem z rozróżnieniem paneli słonecznych od kolektorów, niewiele osób wie, że taka różnica istnieje i dla wielu jest to różne nazewnictwo dla tej samej instalacji, a finalnie, mają one niewiele z sobą wspólnego. Tak naprawdę jedyne, co je łączy to pozyskiwanie energii z promieni słonecznych.

Panele słoneczne czy kolektory?


Jak działają panele fotowoltaiczne?Panele słoneczne zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, którą kolejno można wykorzystać do podgrzania wody, ogrzania mieszkania i zasilenia sprzętów elektrycznych. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, a one z kolei z krzemu. Podczas padania na nie promieni słonecznych, przy pomocy zjawiska fotoelektrycznego generowany jest prąd. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, dlatego zawsze przy takich instalacjach musi zostać zainstalowany falownik, aby zamieniał prąd stały na zmienny, przydatny w domu. Aby wykorzystać cały potencjał ogniw fotowoltaicznych, należy połączyć je w panele. Cała instalacja musi dostarczać, w zależności od potrzeb i wielkości domu, kilka kW mocy, a żeby uzyskać taką energię ogniwa muszą zostać połączone w panele. Wielkość produkcji prądu elektrycznego z instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od kilku zasad, a mianowicie głównie od intensywności promieniowania słonecznego w ciągu roku, ponieważ to ono wpływa na ilość wytworzonego prądu i kolejno od produktywności ogniw fotowoltaicznych, czyli ich zdolności zmiany energii słonecznej w elektryczną (wartości wahają się od kilku procent, do nawet 20). Należy pamiętać, że energię uzyskaną z paneli słonecznych możemy wykorzystywać do zasilania wszelakich urządzeń i instalacji elektrycznych. O panelach słonecznych dowiesz się więcej na stronie Columbus Energy.

Kolektory słoneczne - zasada działaniaKolektory słoneczne wykorzystywane są jedynie do podgrzewania ciepłej wody i okazjonalnie, w okresach przejściowych do ogrzewania domu. Są one tak samo, jak panele fotowoltaiczne uzależnione od ilości promieni słonecznych występujących w ciągu roku. Kolektory słoneczne pochłaniają energię słoneczną, kolejno zamieniając ją w ciepło, które odbierane jest przez płyn niezamarzający. Płyn niezamarzający przepływając rurami, oddaje ciepło do zasobnika wody. Niestety, należy liczyć się z tym, że podczas pochmurnych dni, instalacja ta, jest praktycznie bezużyteczna, ponieważ jej sprawność uzależniona jest od słońca. Rodzaje kolektorów słonecznych dzieli się na płaskie i próżniowe. Kolektory płaskie lepiej działają podczas ciepłych dni, mają większą powierzchnię absorbującą, jednak gorszą izolację. Kolektory próżniowe charakteryzują się dobrą izolacją, dlatego są bardziej pomocne wiosną oraz jesienią, gdzie natężenie promieni słonecznych jest mniejsze, a ciepło bardziej potrzebne.

Efektywność działania instalacji fotowoltaicznychJak wcześniej wspomniano efektywność działania zarówno paneli, jak i kolektorów słonecznych uzależniona jest od ilości promieniowania słonecznego, jednak nie tylko to decyduje o jej sprawczości. Poniżej przedstawiono kilka zasad, od których uzależnione jest, wydaje działanie instalacji.

Promieniowanie słoneczneOdgrywa kluczową rolę, ponieważ od jego ilości uzależniona jest produkcja energii elektrycznej lub cieplnej. Szczególnie wrażliwe są na to kolektory słoneczne, ich wydajność spada nawet podczas pochmurnych dni, a zimą jest znikoma. Zimą również występuje rozproszone promieniowanie słoneczne, które częściowo nie zostaje pochłaniane przez kolektory, a w czasie tej pory roku zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest największe.

Powierzchnia instalacji solarnejPrzy montowaniu paneli lepszym wyjściem jest zamontowanie większej ilości, ponieważ prąd uzyskany z instalacji, może w późniejszym czasie zostać odebrany. Jednak większa ilość kolektorów nie ma większego sensu, ponieważ duża ilość gorącej wody będzie produkowana latem, gdy potrzeby na nią są mniejsze, a sama instalacja będzie bardzo kosztowna.

Ustawienie i kąt nachylenia zainstalowanej instalacjiInstalacje solarne, aby miały największą wydajność kieruje się w południową stronę, a kąt nachylenia wynosi w nich 45º. Są to uniwersalne zasady, od których stosuje się czasami odstępstwa. Są przypadki gdy instalacje montuje się z odchyleniem na wschód lub zachód, wiele uzależnione jest od lokalizacji nieruchomości, kształtu dachu czy bryły działki.

Co przynosi więcej korzyści?Panele fotowoltaiczne są uniwersalnym wyjściem, ponieważ służą nie tylko do podgrzewania wody, ale także do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. Prąd elektryczny można magazynować i czerpać z niego korzyści podczas mniej słonecznych dni, czego nie można powiedzieć o kolektorach słonecznych. Panele solarne dodatkowo cechuje długa żywotność, są sprawne nawet po 30 latach użytkowania i mało awaryjne. Porównując kolektory i panele można śmiało stwierdzić, że panele fotowoltaiczne to instalacja, która się zwróci i jest dużo bardziej przydatna.