pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 2 grudnia 2019
  • wyświetleń: 491

Co pobudza w Yerba Mate?

Materiał partnera:

W poniższym artykule dowiemy się co pobudza w Yerba Mate?

Yerba Mate Taragui coraz śmielej zaczyna wkraczać do kuchni polskich domów. Mało tego, z powodzeniem zastępuje kawę czy herbatę. Ziołowy napar z ostrokrzewu paragwajskiego posiada wiele właściwości zdrowotnych, a także bardzo dobrze pobudza.

Yerba Mate i właściwości pobudzające


Napar z ostrokrzewu paragwajskiego bardzo często porównywany jest do kawy. Nie ma w sumie w tym nic dziwnego, gdyż ma właściwości pobudzające. W opinii wielu ekspertów, a także patrząc na zawarte w nim minerały i witaminy, jest to napój o wiele zdrowszy od kawy.

To, co wyróżnia Yerba mate na tle małej czarnej to z pewnością długość utrzymywania się efektu pobudzenia. Energia uwalniana jest stopniowo, a efekt utrzymuje się nawet do ośmiu godzin. W przypadku kawy efekt jest następuje od razu, jednak trwa o połowę krócej.

Napar bardzo dobrze likwiduje zmęczenie oraz poprawia koncentrację. Pozytywnymi konsekwencjami tego są nieustanne przypływy energii, które mogą utrzymywać się cały dzień. Skąd jednak bierze się ten efekt pobudzenia?

Co pobudza w Yerba Mate?


Ostrokrzew paragwajski posiada w swoim składzie przede wszystkim alkaloidy purynowe. Zalicza się do nich między innymi kofeina, teofilina i teobromina, a więc te składniki, które mają właściwości pobudzające.

Zagłębiając się w szczegóły można wyczytać w wielu źródłach, że alkaloidy purynowe w Yerba Mate, często też nazywane mateiną, pobudzają pracę serca, rozszerzają naczynia krwionośne i oskrzela.
Zwiększony przepływ krwi w organizmie sprawia, że zwiększa się również energia i koncentracja, nawet w sytuacjach stresowych. Poza tym wraz z Yerba Mate dostarczane są składniki mineralne do organizmu, które wykazują pozytywne działanie na jego funkcjonowanie.

Kofeina, teobromina, teofilina - składniki pobudzające organizm


Jak już wyżej wspomniano, na działanie pobudzające Yerba Mate składają się trzy główne substancje. Oczywiście można dodać jeszcze guarane, która również pobudza. Jest ona jednak stosowana jako dodatek do naparu.

Kofeina
Kofeina to pierwszy ze związków, jakie są wymieniane podczas podawania składu Yerba Mate. Nie powinno to dziwić. Wykorzystywana jest ona w wielu rodzajach napojów. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują oczywiście w porannej kawie. Jej największe stężenie znajduje się właśnie w ziarnach kawowca.

Charakteryzuje się mocnym działaniem pobudzającym. Niestety skutkiem ubocznym jest podwyższenie także ciśnienia krwi, co powoduje, że wiele osób chorujących na nadciśnienie nie może spożywać kawy. Warto jednak dodać, że zawarta w yerba mate dawka kofeiny jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Teobromina a
Teobromina to substancja, która należy do tej samej grupy co kofeina, a więc do alkaloidów purynowych. Znaleźć ją można między innymi w uwielbianej przez wszystkich czekoladzie. Faktem jest też, że składnik ten powstaje w organizmie w procesie metabolizmu kofeiny.

Teobromina znajduje swoje zastosowanie również wśród sportowców. Posiada bowiem właściwości moczopędne, pozwalające wydalić wodę z organizmu. Nie następuje to jednak gwałtownie, a spokojnie, przez co nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Kolejnym działaniem jest efekt pobudzenia. W przeciwieństwie do kofeiny działanie to jest o wiele dłuższe. Związek ten uwalnia się znacznie wolniej, przez co czujemy jego działanie o wiele dłużej.

Teofilina
Jest to kolejny składnik z grupy alkaloidów purynowych, który występuje w Yerba Mate. Jego działanie jednak nie jest tak mocne, jak w przypadku kofeiny czy teofiliny. W połączeniu z wymienionymi wcześniej związkami tworzy idealne trio, które charakteryzuje Yerba Mate niesamowitym działaniem pobudzającym. To właśnie dzięki nim napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest świetną alternatywą dla pospolitej czarnej kawy.

Teofilina polecana jest w szczególności osobom, które mają problemy z oddychaniem. Jej działanie polega na rozszerzeniu oskrzeli, co korzystnie wpływa na wydolność oddechową. Przy regularnym spożywaniu Yerba Mate różnicę odczują astmatycy oraz palacze.

Czy można przedawkować Yerba Mate?
Yerba Mate wykazuje mocne działanie pobudzające. Składa się na to głównie kofeina oraz teobromina i teofilina. Jednak jest ono o wiele łagodniejsze przez to, że ostrokrzew paragwajski w swoim składzie ma także magnez i antyoksydanty.

Może to być jednak zgubne, bo maskowanie kofeiny przez te składniki, może doprowadzić do jej przedawkowania. W standardowej dawce 50 gram suszu zawiera się dawka od 350 do 700 mg kofeiny. Według badań powyżej 500 mg może nastąpić silne pobudzenie, niepokój, lęk, przyspieszenie i zaburzenie rytmu serca, a także nudności, wymioty i znacząco zwiększone wydzielanie moczu.
Tak więc w zależności od tego, jaką dawkę suszu się zaparzy oraz w jakim czasie się spożyje napar, może wystąpić przedawkowanie kofeiny zawartej w Yerba Mate.