pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najnowsze

  • 15 grudnia 2019
  • wyświetleń: 768

Jakiego języka uczyć się przed emigracją do Belgii?

Materiał partnera:

To, że warto uczyć się języków obcych, wie chyba każdy, ale za wiedzą najczęściej nie idą chęci. Potrzebna jest odpowiednia motywacja, a wyjazd do pracy zagranicą jest takim bodźcem, ale by nie pozostało tylko na słomianym zapale, konieczne jest mocne postanowienie. W Belgii używa się kilku języków i dlatego pewnie zastanawiasz się, w który zainwestować bądź jeśli znasz już angielski, to czy on się przyda, na ile i czy warto uczyć się kolejnego języka? Zawsze warto, a w Belgii mówi się w najpopularniejszych językach, więc ich znajomość wykorzystasz również w innych zakątkach Europy i świata.

Jakiego języka uczyć się przed emigracją do Belgii?


Języki urzędowe w BelgiiTerytorium Belgii jest tylko trochę większe niż województwa wielkopolskiego. Kraj zamieszkuje 11 mln ludzi. Mimo małego terytorium Belgia jest krajem bardzo zróżnicowanym. Na jej obszarze ludzie komunikują się w trzech językach urzędowych oraz w różnych dialektach. Większość Belgów, ok 60%, używa języka niderlandzkiego. 40% rozmawia po francusku, a tylko około 1% w języku niemieckim. Zatem najbardziej opłaca się uczyć języka niderlandzkiego i francuskiego.

Inne języki, popularne, ale nieuznawane za urzędowe, z którymi spotkasz się w Belgii to: luksemburski, zachodnioflamandzki czy limburski.

Języki w poszczególnych regionachBelgia dzieli się na trzy regiony i w zależności od tego, w którym zamierzasz mieszkać, sprawdź jaki język jest popularniejszy. A jeśli znasz już któryś z języków, szukaj pracy w regionie, w którym posługuje się nim większość mieszkańców. W Regionie Flamandzkim oraz Stołecznym Brukseli większość mówi po niderlandzku. W Brukseli nie ma również problemu ze znalezieniem pracy ze znajomością jedynie języka angielskiego.

Język francuski używany jest w Regionie Walońskim oraz w Regionie Stołecznym Brukseli (wraz z językiem niderlandzkim). Najmniej osób posługuje się w Belgii językiem niemieckim. Używają go mieszkańcy Wschodnich Kantonów w Regionie Walonii, tuż przy granicy z Niemcami.

Znajomość języka a dojazd do BelgiiZnajomość języka determinuje wybór środka transportu. Osoby, które nie mówią w żadnym języku, powinny mieć na uwadze wybór środka transportu, który dowiezie ich na miejsce, bez konieczności kilku przesiadek. Dobrym pomysłem są popularne w ostatnim czasie busy Polska Belgia door to door, które zabierają podróżnych ze wskazanego przez nich przystanku i dowożą pod podany adres. Masz pewność, że się nie zgubisz i nie ponosisz kosztów dodatkowych związanych z dojazdem do miejsca docelowego, gdy autobus kończy trasę na dworcu autobusowym. Oferty różnych przewoźników porównasz w sieci, dzięki czemu nie przepłacisz za bilet. Od razu możesz zarezerwować miejsce w busie na powrót.

Osoby ze znajomością języków obcych są w lepszej sytuacji. Spokojnie mogą jechać własnym autem, choć to nie jest najtańsza opcja. Podobnie z samolotem, ale znając język poradzą sobie bez problemu. Belgowie są życzliwym narodem i chętnie służą radą.

Język niderlandzki, czyli flamandzki - na ile różni się od używanego w Holandii?Język niderlandzki w Belgii określany jest mianem flamandzkiego. Znając podstawy czy komunikując się w tym języku wcześniej w Holandii, raczej nie ma problemu w rozmowie z Belgami. Ortografia jest taka sama, jedynie niektóre słowa uległy wpływom innych języków i stąd wynikają różnice. Język niderlandzki jest językiem ojczystym dla około 23 mln ludzi na świecie, a dla 4 mln jest drugim językiem. Jeśli mówisz po angielsku bądź niemiecku, nie będziesz mieć większych problemów z opanowaniem języka niderlandzkiego, bo jest on z nimi mocno spokrewniony.

W naukę języka niderlandzkiego warto zainwestować, jeśli planujesz dłuższy pobyt w Belgii, bo jego znajomość otwiera drzwi do dobrze płatnej pracy. A używanie go również przez Holendrów nie zamyka Cię jedynie na pracę w Belgii.

Język francuski- Belgia, Francja, SzwajcariaW języku francuskim dogadasz się z mieszkańcami różnych państw Europy, ale nie tylko, bo także w Maroku czy Tunezji. W Belgii językiem francuskim posługuje się ok 4,5 mln osób. Ucząc się francuskiego w przyszłości masz szansę na pracę we Francji czy Szwajcarii. Francuski jest podobny do języka hiszpańskiego, dlatego z łatwością nauczysz się kolejnego z języków z grupy romańskiej.

Korzyści ze znajomości językaZnając język już na wstępie masz przewagę nad osobami, które nie posługują się żadnym językiem używanym w Belgii, szukając ofert wprost od belgijskich pracodawców. Nie musisz korzystać z usług agencji pośrednictwa. Znając język flamandzki bądź francuski na poziomie swobodnej komunikacji:

  • masz szansę na dobrze płatną pracę,
  • lepiej poruszasz się po nowym gruncie,
  • możesz jechać autem (dogadasz się z policją w przypadku kontroli),
  • wynajmiesz mieszkanie bez niczyjej pomocy,
  • samodzielnie załatwiasz sprawy.


Myśląc o emigracji do Belgii, już teraz zapisz się na flamandzki bądź francuski.